Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

eu lucrez la o firma si acum 2 saptamani am avut o explozie la un cauciuc de la camion..am anuntat sefu de coloana de cele intamplate care el mia zis sa al platesc si mia dat preaviz am incercat sa i explic ca nu a fost vina mea care aveam si martorii si in momentul de fata sau dat salarile din care eu nu am primit nimic este legal asa ceva
Buna ziua !
Daca ati fost angajat cu CIM , incetarea acestuia trebuie sa se faca in una din modalitatile prevazute de codul muncii . Ati primit decizia de incetare a CIM ? in baza caror prevederi a fost incetat CIM ? Angajatorul trebuie sa va achite drepturile salariale pana la momentul incetarii CIM ...imputarea nu se poate face decat in conditiile legii ... daca sunteti nemultumit de decizia angajatorului il puteti actiona in instanta ( atentie , termenul curge de la comunicare) .
da sunt angajat cu cartea de munca si ma pus sa semnez demisia in alb acum 1 luna jumate cand mia zis ca am avut o abatere ( ca am plecat de la program care ei nici nu mau informat de modificarea programului si care am fost mai multi dar ei find vechi in firma nu lea zis nimic seful de coloana)cum pot sami recuperez salarile ca are sami dea de 2 luni
barbumarian37 a scris:

da sunt angajat cu cartea de munca si ma pus sa semnez demisia in alb acum 1 luna jumate cand mia zis ca am avut o abatere ( ca am plecat de la program care ei nici nu mau informat de modificarea programului si care am fost mai multi dar ei find vechi in firma nu lea zis nimic seful de coloana)cum pot sami recuperez salarile ca are sami dea de 2 luni

Fie depuneti o sesizare la ITM, fie actionati in instanta pe angajator pentru a fi obligat sa va plateasca drepturile salariale restante.
Ambele modalitati se pot exercita concomitent.