avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume familie

Nu am fost casatorita civil, din relatie a rezultat un copil care a fost recunoscut de tata, ii poarta numele, dar nu mai are nici o legatura cu noi de cand copilul avea 8 luni. As dori sa stiu in ce conditii se poate modifica numele de familie al copilului, sa-l cheme ca pe mama, si eventuale detalii legat de o pensie alimentara.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 10:03, 20 Martie 2011
Schimbarea numelui, numai pe cale administrativa, cu acordul tatalui.
Pentru pensie alimentara, actiune in instanta, cu conditia sa stiti adresa si locul de munca.
Daca tatal nu e de acord sau nu avem nici o legatura cu el, alta varianta nu exista?
In privinta schimbarii numelui lecturati aici detalii:
www.avocatnet.ro/content/art...
In privinta pensiei de intretinere in favoarea minorului, este necesar sa promovati o actiune de stabilire pensie.
Pensia va fi stabilita in cuantum de 25 % daca tatal nu mai are un alt copil in intretinere:
-fie raportata la venitul minim -in situatia in care tatal nu este angajat cu forme legale sau nu realizeaza venituri,
-fie in functie de venitul net realizat de catre acesta daca tatal este angajat cu forme legale, insa in acest caz va trebui sa indicati instantei angajatorul si sediul acestuia pentru comunicarea veniturilor realizate.
Ultima modificare: Duminică, 20 Martie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marirea pensiei alimentare ginacom ginacom buna ziua!copilul meu primeste de la tatal biologic o pensie de 30 ron.1.as dori sa stiu cum se calculeaza pensia alimentara(cam ce suma ar trebui sa primeasca ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara liana32 liana32 de ce acte am nevoie sa dau pe tatal copilului pt pensia alimentara si daca pot pot primi si din urma multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Pensie alimentara; autoritate parinteasca; schimbare nume copil cristinalexia1983 cristinalexia1983 Buna ziua !!! As dori cateva informatii referitoare la pensia alimentara si nu numai , respectiv eu si tatal copilului ne-am despartit, nefiind legitim ... (vezi toată discuția)