Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume familie

Nu am fost casatorita civil, din relatie a rezultat un copil care a fost recunoscut de tata, ii poarta numele, dar nu mai are nici o legatura cu noi de cand copilul avea 8 luni. As dori sa stiu in ce conditii se poate modifica numele de familie al copilului, sa-l cheme ca pe mama, si eventuale detalii legat de o pensie alimentara.
Multumesc!
Schimbarea numelui, numai pe cale administrativa, cu acordul tatalui.
Pentru pensie alimentara, actiune in instanta, cu conditia sa stiti adresa si locul de munca.
Daca tatal nu e de acord sau nu avem nici o legatura cu el, alta varianta nu exista?
In privinta schimbarii numelui lecturati aici detalii:
www.avocatnet.ro/content/art...
In privinta pensiei de intretinere in favoarea minorului, este necesar sa promovati o actiune de stabilire pensie.
Pensia va fi stabilita in cuantum de 25 % daca tatal nu mai are un alt copil in intretinere:
-fie raportata la venitul minim -in situatia in care tatal nu este angajat cu forme legale sau nu realizeaza venituri,
-fie in functie de venitul net realizat de catre acesta daca tatal este angajat cu forme legale, insa in acest caz va trebui sa indicati instantei angajatorul si sediul acestuia pentru comunicarea veniturilor realizate.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat