Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... plata c.a.s.s.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

plata c.a.s.s.

sunt salariat bugetar ,iar pe langa aceasta am infiintat un pfa .conform legii95/2006 art222 daca nu sunt instiintat de plata cass (in ultimii 3ani nu am fost instiintat dar nici nu am platit), mai pot fi obligat sa platesc retroactiv?
Conform prevederilor art.261 a normei citate de dvs., la alin.(4) se stipuleaza: "In cazul neachitarii in termen a contributiilor datorate fondului, aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate si a majorarilor de intarziere se realizeaza potrivit procedurilor instituite de Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare,....". ori in C.Pr.fiscala termenul de prescriptie ptr astfel de impuneri, taxe, etc este de 5 ani. Prin urmare, consider ca puteti fi instiintat ca aveti o obligatie de plata "debit + majorari ' pana la data platii integrale a acestuia.
Mergeti si platiti. Veti fi instiintat cu putin inainte de expirarea termenului de prescriptie, care este de 5 ani.