Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cum pot radia o masina
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cum pot radia o masina

buna ziua,va rog sa ma .pot ajutati intr_o problema.am vindut o masina acum doi ani si ceva,am contract de vinzare cumparare,actele sunt la noul propietar dar nu am radiat masina din motive ca avea asigurare ,rovinieta ,etc,urmind la inceputu noului an sa perfectam actele.am platit eu impozitu un an si ceva,dar de anu trecut acesta s.a dublat find aproape 900ron.noul propietar refuza sa perfectam actele pe motiv ca nu are bani...ce pot sa fac pentru a nu m.ai platii impozitul la primarie...deja am platit pina acum 1600ron.este vreo solutie sa o radiez macar de la primarie?
Masina poate fi radiata din evidentele fiscale ale primariei pe baza contractului de vanzare cumparare pe care l-ati incheiat.
E bine daca se poate radia din evidentele fiscale ale primariei doar pe baza contractului de v-c. Exista cumva un termen de valabilitate al acelui contract, in sensul ca expira intr-un anumit termen daca nu se efectueaza noile acte ale masinii pe noul proprietar?
Contractul nu are un termen de valabilitate, dar radierea se face la primarie in termen de 30 de zile de la incheierea contractului. Depasirea acestui termen poate atrage aplicarea unei amenzi de catre primarie.
multumesc
Da, multumim pentru clarificari