avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preavizul si concediul de odihna sau concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preavizul si concediul de odihna sau concediul medical

De la firma unde lucrez am fost anuntata ca voi intra in preaviz .Mai pot sa-mi iau co sau cm?acestea intrerup preavizul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:38, 20 Martie 2011
Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele. Asadar, pe perioada de preaviz va puteti lua CO ..acesta nu suspenda perioada de preaviz , ci se suprapune cu aceasta.

Daca va luati concediu medical, atunci preavizul este suspendat, urmand a relua la terminarea concediului medical.
multumesc!deci ca sa imi prelungesc contractul in preaviz ar fi ideal un medical
nicolae_dana a scris:

multumesc!deci ca sa imi prelungesc contractul in preaviz ar fi ideal un medical


Intr-adevar, asa este ... durata se poate prelungi daca va luati concediu medical

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical in perioada preavizului - este posibil? Mada.S Mada.S Buna ziua, Este posibil sa imi iau concediu medical in perioada preavizului? - este vorba de incetare contract munca din motive neimputate ... (vezi toată discuția)
Concediu medical in perioada de preaviz coravio coravio buna ziua ! as dori sa stiu daca se poate lua concediu de odihna sau medical in perioada de preaviz (vezi toată discuția)
Preaviz pentru concediere colectiva iolanda15 iolanda15 Buna seara Va rog sa-mi spuneti daca concediul de odihna prelungeste termenul de preaviz notificat in vederea concedierii colective? De asemenea in ... (vezi toată discuția)