Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preavizul si concediul de odihna sau concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preavizul si concediul de odihna sau concediul medical

De la firma unde lucrez am fost anuntata ca voi intra in preaviz .Mai pot sa-mi iau co sau cm?acestea intrerup preavizul?
Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele. Asadar, pe perioada de preaviz va puteti lua CO ..acesta nu suspenda perioada de preaviz , ci se suprapune cu aceasta.

Daca va luati concediu medical, atunci preavizul este suspendat, urmand a relua la terminarea concediului medical.
multumesc!deci ca sa imi prelungesc contractul in preaviz ar fi ideal un medical
nicolae_dana a scris:

multumesc!deci ca sa imi prelungesc contractul in preaviz ar fi ideal un medical

Intr-adevar, asa este ... durata se poate prelungi daca va luati concediu medical