Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical in perioada preavizului - este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical in perioada preavizului - este posibil?

Buna ziua,

Este posibil sa imi iau concediu medical in perioada preavizului? - este vorba de incetare contract munca din motive neimputate salariatului.

Multumesc!

Este posibil, dar preavizul se intrerupe pe perioada concediului medical.
@ Mada.S

Pe perioada preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele. Asadar, pe durata preavizului puteti sa va luati concediu medical ..situatie in care preavizul va fi suspendat , urmand a se relua la terminarea preavizului ...