Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... consecinte incalcare contract gaj
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

consecinte incalcare contract gaj

In situatia in care proprietarul unui autoturism achizitionat prin credit bancar (gajat in favoarea bancii) l-a instrainat printr-un act notarial, dar a ramas proprietar in toate actele oficiale (talon, carte de identitate,.rol fiscal), iar banca afla si recupereaza masina, ce sanctiuni poate indrepta asupra celui care a vandut masina?
Banca nu prea mai are nici o actiune impotriva cumparatorului, doar dupa o expertiza de evaluare a autoturismului, se poate indrepte cu o executare silita impotriva d-voastra pentru recuperarea debitului ne acoperit.
Impotriva d-voastra poate sa aiba regres cel care a cumparat autoturismul sa-i returnati pretul achitat........:(
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt! Cel care a "cumparat" autoturismul achita pretul in rate, respectiv achita creditul auto lunar direct la banca.... Poate sa aiba vreo pretentie daca in urma executarii de catre banca ramane fara masina? Practic, nu este masina LUI, pentru ca a achitat ratele numai pe perioada cat a folosit-o........... Iar daca valoare actuala a masinii nu acopera restul creditului ramas de plata eu sunt cea care voi acoperi diferenta.