Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere primarie masurarea unui gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere primarie masurarea unui gard

Este vorba de o masuratoare ceruta la primarie , sa construiasca un gard pe proprietatea dansului. Cum as putea sa formulez o cerere pentru aceasta la primarie? Multumesc!
Nu inteleg de ce trebuie sa masoare primaria?
Pentru construirea gardului e nevoie de autorizatie de construire, iar pentru autorizatie e nevoie de documentatie cadastrala.
Si ce acte ar presupune ?! Gardul e construit , mentionez ca trebuie reparat, aici a fost greseala mea , iar socrul meu are probleme cu vecinul care spune ca i-a intrat in curte !
Gardul daca trebuie doar reparat si se face tot din aceleasi materiale si pe acelasi loc, nu are nevoie nici macar de autorizatie de construire(dar numai cu aceste conditii)Primaria nu poate si nici nu are dreptul sa intre pe proprietate privata-nu are competenta sa masoare-daca exista litigiu intre vecini, se rezolva amiabil(poate cu mediatori) sau in instanta, in urma unei actiuni de granituire si eventual revendicare.
Faceti poze la gardul respectiv si a portiunii care trebuie reparata.
Gardul este comun, iar acesta este un act de conservare(repararea)-doar daca nu s-a pastrat vechiul aliniament.