Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea la succesiune

buna ziua,

ce trebuie sa faca practic un mostenitor ca sa intre in posesia partii lui de mostenire, daca ceilalti mostenitori nu fac nimic ?
este adevarat ca daca, timp de 6 luni de la deces, mostenitorul nu face nimic, asta inseamna ca renunta la succesiune ?

multumesc.
Sa deschida succesiunea! Merge la primarie si ia anexa 24 si certificatul de atestare fiscala, merge la notar si depune actele. Celilalti mostenitori vor fi citati, daca nu se prezinta, succesiunea se va dezbate prin instanta.
Este foarte delicata dovada acceptarii/renuntarii la mostenire in termenul de 6 luni de la deces: exista acceptarea/renuntarea expresa (declaratie scrisa la notar) si acceptarea/renuntarea tacita...daca in aceste 6 luni un mostenitor ia macar o lingura din casa autorului succesiunii, poate pretinde ca a acceptat tacit mostenirea. Daca se poate dovedi, cu martori sau in alt fel, ca in aceste 6 luni, doar un mostenitor s-a interesat de bunuri iar ceilalti nici macar nu au dat pe acolo, se poate invoca o renuntare tacita la succesiune din partea acestora.
Singurul mod in care renuntarea tacita la succesiune nu produce efecte este succeiunea prin mediere.
Mediator_Bucuresti a scris:

Singurul mod in care renuntarea tacita la succesiune nu produce efecte este succeiunea prin mediere.

Aş adăuga şi Panaceul Corina.

:dance3:

Off topic
Cine e Corina?! :))

On topic
Dezbateti succesiunea fie pe cale amiabila la notar fie in instanta, daca succesibilii nu se inteleg asupra intinderii masei succesorale sau isi contesta unuia altuia calitatea de mostenitor. Daca succesibilii se inteleg si nu si contesta drepturile la mostenire , renuntarea tacita pe orice cale e frectie la piciorul....Corinei..... :)