avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita poprire salariu

buna ziua, sunt in nefericita situatie de a mi se face poprire pe salariu.
ma intereseaza care este procentul din salariu(stabilit legal) ce se va opri lunar, si unde gasesc legislatia cu privire la "aceste metode" de recuperat.
multumesc anticipat
imi cer scuze!
deci in concluzie sa inteleg ca, in gemeral contractele pentru bunuri de consum sunt titlu executoriu?
buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un raspuns,am primit o somatie prin care mi se spune ca trebuiesa achit intr-o zi suma restanta unui credit(2000euro) plus cheluielile de executare iar acest lucru imi este imposibil...la ce masuri se va recurge?mi se vor lua bunuri din casa si vor fi scoase la licitatie sau mi se va face proprire de salariu?cum as putea sa aflu? va rog sa ma ajutati, multmesc anticipat
mihaela1010 a scris:

buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un raspuns,am primit o somatie prin care mi se spune ca trebuiesa achit intr-o zi suma restanta unui credit(2000euro) plus cheluielile de executare iar acest lucru imi este imposibil...la ce masuri se va recurge?mi se vor lua bunuri din casa si vor fi scoase la licitatie sau mi se va face proprire de salariu?cum as putea sa aflu? va rog sa ma ajutati, multmesc anticipat


Nu va impacientati foarte tare. Am vazut sume mult mai mari si totusi creditorii s-au multumit sa mearga pe poprirea salariului. Vor recurge la poprirea salariului in cuantum de 1/3 din venitul net.
Va multumesc pentru raspuns.am luat legatura cu executorul si se poate plati esalonat, l-am intrebat ce s-ar fi intamplat in cazul in care nu as fi platit si mi-a spus ca s-ar fi recurs la poprirea salariului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere salariala prin notificare cesiune de creanta Florescu Madalina Florescu Madalina Buna ziua Ma confrunt cu o situatie pe care nu am mai intalnit-o. Societatea la care lucrez a primit o Notificare de cesiune a creantei, comunicata prin ... (vezi toată discuția)
Poprire salar adresa executor ifn exuser exuser un executor ifn care in baza unui contract de credit de nevoi personale si in urma neplatii ratelor de catre debitor, ne-a trimis o adresa de poprire pe salar ... (vezi toată discuția)
Retinere din salariu carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com O societate primeste o notificare de la o firma de recuperare credite care solicita ca unui salariat sa i se instituie poprire pt. 30% din salariu deoarece ... (vezi toată discuția)