Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... oprirea insolventei
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

oprirea insolventei

daca achit constructorului suma de 10000 lei din datoria de 55000 leise poate opri procedura de insolventa?am inteles ca minimul este de 400000lei
pentru a se deschide procedura insolventei sunt mai multe conditii, printre care si pragul acesta de valoare a datoriei. dar aspectul este mult mai complex, pentru a se deschide aceasta procedura trebuie ca aceasta creanta sa fie certa, lichida si exigibila, sunt indeplinite aceste conditii? daca da, atunci incearca sa platesti o parte pentru a nu de pasi pragul de 40000 lei.