avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1783 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... grup de firme-prescriptie creante
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

grup de firme-prescriptie creante

Buna ziua,
opereaza termenul de prescriptie de 3 ani pentru creante existente intre 2 firme care creeaza un grup?
Cel mai recent răspuns: simina popescu , utilizator 10:18, 22 Martie 2011
da
daca una dintre firme(fiind in grup) intra in insolventa, creditorii principali sau administratorul judiciar pot sa urmareasca creantele debitorului, respectiv a celei de a doua firme( aflata in grup), datoriile sunt mai vechi de 3 ani, sa inteleg ca se poate invoca prescriptia extinctiva de 3 ani?
cine ma poate ajuta??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantul fidejusor si insolventa florindbro florindbro Poate sa ma ajute cineva in urmatoarea problema: am contractat o linie de credit la o banca pentru firma la care sunt administrator si am garantat imprumutul ... (vezi toată discuția)
Compensare legala pe art.52 din l.85/2006 maurizio maurizio dragi colegi iata povestea : sc X srl intra in faliment sc A srl are de plata catre x suma de 10 lei si are de incasat de la x o suma egala ; totul la ... (vezi toată discuția)
Insolventa mihaigheorghe mihaigheorghe buna ziua, am o problema pentru care solicit un sfat. am fost anuntat ca s-a dat o hotarare definitiva si firma unde sunt administrator se afla in insolventa ... (vezi toată discuția)