Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... grup de firme-prescriptie creante
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

grup de firme-prescriptie creante

Buna ziua,
opereaza termenul de prescriptie de 3 ani pentru creante existente intre 2 firme care creeaza un grup?
da
daca una dintre firme(fiind in grup) intra in insolventa, creditorii principali sau administratorul judiciar pot sa urmareasca creantele debitorului, respectiv a celei de a doua firme( aflata in grup), datoriile sunt mai vechi de 3 ani, sa inteleg ca se poate invoca prescriptia extinctiva de 3 ani?
cine ma poate ajuta??