Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... La apel se poate pierde ce s-a castigat la fond ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

La apel se poate pierde ce s-a castigat la fond ?

...sau odata castigat ceva la fond ramane bun castigat
se poate. apelul este o noua judecare a fondului si in consecinta se poate desfiinta sentinta integral si se emite o decizie ce poate modifica senitnta de fond in totalitate.
In principiu, instanta poate modifica in tot sau numai in parte hotararea, insa depinde de situatie.
In cazul in care se face apel nu trebuiesc si dovezi noi pentru a modifica partial sau total hotararea data in fond ?
Se poate hotari altceva decat la fond dosarul avand aceleasi dovezi/probe ca la judecarea in fond ?
Nu neaparat.Sunt "N" situatii... iar intrebarile dvs. sunt cu caracter general.
Raportandu-va exact la situatia dvs. din dosar, daca se declara apel, angajati avocat si in functie de motivele de apel formulate va veti formula si dvs. apararea.
nu in propriul apel.Lsa apel NU se rejudeca fondul , ci modul cum a judecat prima instanta.Ar fi ilogic sa se rejudece cauza , insamnand ca prima hotarare, nu conteaza