Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Iesirea din indiviziune; atributiile expertului ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Iesirea din indiviziune; atributiile expertului topograf

Buna ziua,

Daca se poate sa ma ajutati cu informatii despre:

- ce legi sau regulamente guverneaza iesirea din indiviziune
- care sunt responsabilitatile unui expert topo judiciar

Multumesc!
Nicolae
1. pentru iesirea din indiviziune - art. 728 Cod civil
2 in privinta atributiilor, expertul trebuie sa raspunda la obiectivele stabilite de catre instanta la incuviintarea expertizei topo
expertul topograf, identifica terenul cu datele de carte funciara, stabileste suprafetele reale si tabulare, stabileste vecinatatile si folosinta actuala a terenului si daca este cazul, pentru iesirea din indiviziune propune dezmembrarea terenului si propune intabularea in cartea funciara a numerelor topo noi.pentru partile din proces
ContSters122901, utilizator