Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie pentru constructie deja existenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie pentru constructie deja existenta

Va rog sa-mi dati si mie o idee:( nu stiu ce sa fac:help: am o mostenire de la parintii o casa cu 250 mp si 4 camere mai am 2 fratii le-am last lor camerele si eu am ramas cu 100 mp pe care sunt construite 2 camere o baie si o bucatarie dar fara autorizatie intrebarea e cum as putea intra in legalitate cu ele ,am inteles ca suprafata pe care poti sa construiesti este de 150mp
Dupa departirea juridica si materiala casei, cu arhitectul si daca imobil si departirea de fapt este anterior anului 2001, Ordonanța de Urgență nr. 64/2010 privind modificarea şi completarea Legii cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996: putetiva sa va uitati aici: [ link extern ]
Art. 13 din Ordonanta mentionata moficia art 11 alin. 8) a Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996: Registratorul de carte funciara:
a) verifica actele juridice puse la dispozitie de detinatori;
b) determina in vederea inscrierii drepturile de proprietate, coproprietate, de proprietate pe etaje ori apartamente, restrangerile privitoare la proprietate ori la capacitatea de a dispune, sarcinile reale ce greveaza bunul imobil, precum si orice fapt sau raport juridic;
c) atesta posesia exercitata asupra imobilelor.
E complicat asa cum vedeti, pentru ca aveti nevoie de un avocat si acordul fratilor pentru a ocoli un proces judiciar.
va multumesc pt raspuns=D>