avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie pentru constructie deja existenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie pentru constructie deja existenta

Va rog sa-mi dati si mie o idee:( nu stiu ce sa fac:help: am o mostenire de la parintii o casa cu 250 mp si 4 camere mai am 2 fratii le-am last lor camerele si eu am ramas cu 100 mp pe care sunt construite 2 camere o baie si o bucatarie dar fara autorizatie intrebarea e cum as putea intra in legalitate cu ele ,am inteles ca suprafata pe care poti sa construiesti este de 150mp
Cel mai recent răspuns: Nik05 , utilizator 19:02, 21 Martie 2011
Dupa departirea juridica si materiala casei, cu arhitectul si daca imobil si departirea de fapt este anterior anului 2001, Ordonanța de Urgență nr. 64/2010 privind modificarea şi completarea Legii cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996: putetiva sa va uitati aici: [ link extern ]
Art. 13 din Ordonanta mentionata moficia art 11 alin. 8) a Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996: Registratorul de carte funciara:
a) verifica actele juridice puse la dispozitie de detinatori;
b) determina in vederea inscrierii drepturile de proprietate, coproprietate, de proprietate pe etaje ori apartamente, restrangerile privitoare la proprietate ori la capacitatea de a dispune, sarcinile reale ce greveaza bunul imobil, precum si orice fapt sau raport juridic;
c) atesta posesia exercitata asupra imobilelor.
E complicat asa cum vedeti, pentru ca aveti nevoie de un avocat si acordul fratilor pentru a ocoli un proces judiciar.
va multumesc pt raspuns=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare "uscatorie" la bloc IDANUT IDANUT Locuiesc la parterul unui bloc intr-un apartament de doua camere(in acte) in imediata vecinatate a uscatoriei (o camera) pe care am inclus-o in apartament ca a ... (vezi toată discuția)
Intabulare fara autorizatie de constructie albastrik albastrik Exista o lege care zice ca dupa 5 ani de la constructie poti face intabularea fara autorizatie ? (vezi toată discuția)
Indiviziune lazzaretto lazzaretto Eu si fratele meu suntem copropietari pe o mostenire avand act de succesiune cu cota de 1/2. El a mai ridicat o constructie in 1998 formata din o camera, ... (vezi toată discuția)