Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecin cu toata vederea caesi spre curtea mea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecin cu toata vederea caesi spre curtea mea

buna ziua am un vecin care si-a facut casa cu mansarda cu vederea casei toata in curtea mea, a construit o constructie atipica adica are cam 20 m lungime si peretele casei e pe hotar si toate geamurile de la mansarda sunt cu fata in curtea mea, in vara trecuta am facut o bucatarie de vara construita din osb adica f usor demolabila si am pus-o cu spatele pe acel hotar sau perete, va rog spuneti-mi cine e indreptatit sa ceara ceva si mai exact ce anuma, va multumesc anticipat
atat dvs cat si vecinul pot promova actiuni in instanta pt nerespectarea distantei privind constructiile.
De regula, constructia se amplaseaza la 1 m de limita hotarului, cand nu sunt ferestre si la 2 m cand exista ferestre pe acea latura. Normele de urbanism se aproba de fiecare consiliu local. Nu este legal ca vecinul sa-si construiasca o casa pe hotar cu ferestre spre curtea dvs, fara sa obtina acordul dvs.