Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita contract impumut intre tata si fiu
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita contract impumut intre tata si fiu

In primul rand rog un moderator sa stearga mesajul postst de mine pe forumul rceuperare creante, datorii, banci, am postst gresit.
Buna ziua.
Daca fac un contract de imprumut ne purtatoare de dobanda intre tatal meu si mine care este procedura prin care tatal meu poate obtine executarea ilita pt acel imprumut acordat d ecatre el?
Cum poate proceda ca acel imprumut sa fie retinut lunar din salariul meu in procent de 33 % din salarul lunar.
Care sunt pasi de urmat?

ti-am raspuns la celalalt mesaj
daca in contract este prevazuta clauza punerii in intarziere se indeplineste procedura prealabila a notificarii, daca in cuprinsul contractului se precizeaza ca acesta este titulu executoriu se apeleaza la un executor judecatoresc pentru procedura executarii silite , daca nu, se solicita prin procedura contencioasa, in instanta, recuperarea datoriei.