Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Rugaminte - somatie de plata pe numele unei persoane ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Rugaminte - somatie de plata pe numele unei persoane decedate

Buna ziua,
Am primit azi, 22.02.2017, de la primarie o somatie cu o plata neachitata pentru salubritate pe numele tatalui meu. Acesta, tatal meu a decedat in noiembrie 2016....Cine plateste datoriile lui?
Mentionez ca el nu a semnat nici un contract pentru salubritate, nici nu a beneficiat de acest serviciu, pentru ca nu a avut nevoie.
Ar trebui sa duc certif de deces la primarie si sa se stearga datoria?
Multumesc,
Cu respect Monica
monicaungur, utilizator
Este vorba despre o taxa de habitat?
Nu se precizeaza in somatie baza legala a platii, HCL sau contract nr?
NU, este o taxa de salubritate, taxa gunoi, in conf cu L207/2015 art 226 Cod de procedura fiscala
monicaungur a scris:

Buna ziua,
Am primit azi, 22.02.2017, de la primarie o somatie cu o plata neachitata pentru salubritate pe numele tatalui meu. Acesta, tatal meu a decedat in noiembrie 2016....Cine plateste datoriile lui?
Mentionez ca el nu a semnat nici un contract pentru salubritate, nici nu a beneficiat de acest serviciu, pentru ca nu a avut nevoie.
Ar trebui sa duc certif de deces la primarie si sa se stearga datoria?
Multumesc,
Cu respect Monica

Nu dati prea multe date.Ce ati mentionat dvs. este de fapt o somatie in baza unui titlu executoriu. Posibil sa existe la primarie ceva legat de acea taxa de salubritate, raportat la locuinta respectiva si de numarul de persoane declarat. Mergeti oricum la primarie si vedeti care e situatia, e posibil sa fie taxa de salubritate restanta pe anul anterior. Oricum nu e o suma mare. Daca in acea locuinta nu va mai sta nimeni, ar trebui sa declarati acest lucru la primarie, pentru exceptarea de la taxa de salubritate in continuare.
S a emis un Titlu executoriu in 20.februarie 2017 pe numele unei persoane decedate in 13 noiembrie 2016...
Va inteleg si imi pare sincer rau pentru pierderea suferita. Nu o luati in nume personal, cu ceea ce vi se intimpla, insa legea (codul civil) prevede ca datoriile se mostenesc. Mergeti totusi la primarie.

www.avocatnet.ro/content/art...
latka, utilizator