Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum trebuie procedat din 2011,in cazul unui salariat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum trebuie procedat din 2011,in cazul unui salariat ce se va pensiona?

Am o firma cu un singur angajat.
- Am depus dosarul de pensionare pt.limita de virsta al persoanei pe 04.03.2011.
-persoana Inca mai lucreaza (si doresc sa mai lucreze in continuare si dupa aparitia deciziei de pensionare.)
-i s-a inchis de la ITM cartea de munca cu data de 31.12.2010,
-la casa de pensii s-a depus pt.pensionare si statele de plata pt.ianuarie si februarie 2011.
Ma intereseaza cum trebuie sa procedez in continuare ::-/
-cu revisalul existent......ramine tot cel depus la ITM la angajarea persoanei sau trebuie complectat altul?
-trebuie intocmit un nou contract de munca?...si daca DA,cu ce data?..si daca trebuie iregistrat undeva?
-ce trebuie depus acum la ITM?...fiindca eu am intrebat de statele de plata si mi s-a spus sa le tin la firma.
-cum va trebui sa procedeze in continuare persoana pensionata...cu perioada lucrata incepind cu martie 2011?

Va multumesc!

va sugeram sa obtineti informatiile necesare direct de la "sursa"... ITM si Casa de pensii sunt sursele cele mai sigure...
Am intrebat si la ITM si la casa de pensii,si in afara de situatia statelor (pe care le voi pastra la sediu),..nu m-au lamurit cu nimic!
CIM -ul inceteaza la data indeplinirii condiitilor de pensionare pentru limita de varsta
31.12.2010 a incetat pentru ce?
pentru pensionare?
poate lucra in continuare dar in baza unui nou CIM avand calitatea de pensionar
adica nu mai retineti si virati cota de 0.5% pentru somaj
Deocamdata sintem in asteptarea deciziei de pensionare.
Cartea de munca i s-a inchis automat de la ITM,.. 31.12.2010 era ultima zi in care CM mai exista ca formular!
Doresc sa stiu, (daca exista cineva care s-a pensionat incepind cu 01.01.2011).... .dupa obtinerea deciziei de pensionare,mai trebuie sa ma duc din nou la ITM,casa de pensii?????...
1. Ii incetati CIM cu data cu care a solicitat pensia de limita de varsta.
2. Ii faceti un alt CIM cu aceeasi data. Acest CIM nu se mai inregistreaza la ITM, pe suport de hartie, ci se intregistreaza in Revisal si se transmite la ITM.
3. Incepand cu 01.01.2011 nu se mai duce la ITM nici un act pe suport de hartie (nici statele de plata).
4. Dupa ce ii expira si acest al doilea CIM, salariatul pensionar merge la Casa de Pensii si solicita recalcularea pensiei.
5. Dupa ce intrati in posesia deciziei de pensionare nu trebuie sa va duceti la ITM.