Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Societatea dizolvata la tribunal pt lipsa ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Societatea dizolvata la tribunal pt lipsa administrator se poate lichida fara lichidator ?

1.Societatea dizolvata la tribunal pt lipsa administrator se poate lichida fara lichidator , in baza art 235 , prin cerere la ONRC depusa dupa dizolvare ?
2. Se poate cere in instanta care judeca cererea de dizolvare a ONRC pe calea cererii reconventionale , lichidarea societatii fara lichidator cu acordul comun al asociatiilor , concomitent cu dizolvarea pentru lipsa administrator ? Cu ce costuri : taxa timbru etc ?
3. Lichidatorul numit de tribunal ,in urma dizolvarii pt lipsa administrator , daca societatea nu mai are bunuri , este platit de ONRC ?
4. Dupa dizolvare pt lipsa administartor , pot introduce insolventa voluntara ?
5. In cazul insolventei voluntare , daca societatea nu mai are bunuri , lichidatorul este platit de ONRC ?

Multumesc
1.Da
2.Nu
3.Nu
4.Nu
5.Da