Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Buna ziua.lucrez din 12-03-1993 dar incepund cu data de 15-10-2010 nu am mai lucrat dearece am fost plecat din tara.si de la ultimul loc de munca mi sa inchis cartea de munca ca si indisciplinar .dar contractul de munca la-m avut pe perioada nedeterminara.As putea ca sa benificiez de somaj?cartea de munca este tot la firma respectiva.am inteles ca sau scos din circulatie ce ar trebui sa fac?
ca sa benefiati de somaj trebuie sa vi se desfaca contractul de munca cu litera aferenta adica art.65 alin1. am inteles ca vi s-a desfacut contractul disciplinar deci nu se poate.
Mergeti la fostul angajator sa va recuperati carnetul de munca.