Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general intrebare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

intrebare

casa ingrijire persoane varstnice..este unitate nonprofit ...venituri numai din sponsorizari...intrebare....se intocmeste bilat anul sau semestrial.
Multumesc!
Bilantul se depune anual.
evidenta contabila este condusa in partida simpla...registru incasari- plati...si atunci se depune bilant???
Multunmesc anticipat
Nu este corect sa conduca contabilitatea in partida simpla.
Art 5 alin (1) din Legea contabilitatii: "Persoanele prevazute la art. 1 au obligatia sa conduca contabilitatea in partida dubla si sa intocmeasca situatii financiare anuale."
La art 1 sint cuprinse si asociatiile si celelalte persoane juridice fara scop lucrativ.
detin o adresa de la DGFPJ prin care au primit acordul de-a conduce evidenta in partida sumpla ...pana la incasarea veniturilor sub plafonul de 30.000 eur.....aceasta adresa sa nu fie valabila???
Daca este valabila atunci mai depune bilant?
Nu stiam ca se poate conduce evidenta contabila in partida simpla, in cazul descris de dvs... dar, daca e asa, atunci nu depuneti bilant.
Depuneti Declaratia 200, pana pe 15 mai 2011 (privind venitul efectiv realizat in 2010) si...ar mai fi trebuit sa depuneti Declaratia 392B