avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari - declaratii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari - declaratii

Buna ziua,
Din 01.02.2014 sunt administratoarea si contabila unei asoc. de proprietari din Oradea.
Doresc sa ma informez ce declaratii trebuie sa depun la finante.

Mentionez ca suntem 6 angajati cu CIM si 8 persoane cu contract de mandat pentru care depun declaratia 112.

Multumesc anticipat

Raluca Malita
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 21:56, 12 Februarie 2014
Decl. 112 - lunar
Decl.205 - anual pana la sfarsitul lunii februarie (probabil ca de la anu' nu se va mai depune)

Si sa aveti grija sa existe Declaratia 010 - vectorul fiscal - cu obligatiile de plata ale asociatiei catre bugerele nationale de stat si de contributii sociale. Acesta se depune o singura data, la infiintarea asociatiei si apoi numai daca se schimba structura de contributii la aceste bugete.
multumesc!!!
Daca tineti contabilitatea in pardida dubla depuneti situatii contabile (bilant) semestrial iar daca tineti contabuilitatea in partida simpla depuneti tot semestrial situatia soldurilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire plafon 100 000 euro gina.lucia gina.lucia Buna ziua! Daca am un PFA (la care tin contabilitatea in partida simpla) si am depasit plafon de 100 000 de euro in cursul anului, cand trebuie sa depun la ... (vezi toată discuția)
Situatii financiare anuale vornicuelena vornicuelena Asociatiile de locatari sunt obligate sa depuna bilant anual si daca da , unde se depune : la finante, registru comertului......? (vezi toată discuția)
Declaratii si contabilitate pentru asociatie nonprofit sfarghiuelena sfarghiuelena Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti care sunt declaratiile fiscale pe care trebuie sa le depuna o asociatie non-profit care are ca obiect de activitate asigurarea ... (vezi toată discuția)