Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari - declaratii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari - declaratii

Buna ziua,
Din 01.02.2014 sunt administratoarea si contabila unei asoc. de proprietari din Oradea.
Doresc sa ma informez ce declaratii trebuie sa depun la finante.

Mentionez ca suntem 6 angajati cu CIM si 8 persoane cu contract de mandat pentru care depun declaratia 112.

Multumesc anticipat

Raluca Malita
Decl. 112 - lunar
Decl.205 - anual pana la sfarsitul lunii februarie (probabil ca de la anu' nu se va mai depune)

Si sa aveti grija sa existe Declaratia 010 - vectorul fiscal - cu obligatiile de plata ale asociatiei catre bugerele nationale de stat si de contributii sociale. Acesta se depune o singura data, la infiintarea asociatiei si apoi numai daca se schimba structura de contributii la aceste bugete.
multumesc!!!
Daca tineti contabilitatea in pardida dubla depuneti situatii contabile (bilant) semestrial iar daca tineti contabuilitatea in partida simpla depuneti tot semestrial situatia soldurilor.