avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Din 14.05.2010 am primit decizia de pensie pentru munca depusa si limita de varsta.Doresc sa stiu daca mai pot sa adaug 2 ani vechime la totalul anilor,adica 29 de ani ,10 luni si 26 zile.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:21, 22 Martie 2011
Legea 263/2010
Art. 107
(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei maia1956 maia1956 am primit decizia de pensie la limita de virstra in februarie 2010..........si acuma am constatat ca as mai putea adauga la vechimea din cartea de munca o alta ... (vezi toată discuția)
Recalcularea drepturilor de pensie MLV MLV Un pensionar militar, cu activitate si vechime conform codului muncii dupa trecerea in rezerva, in ce conditii poate cere realcularea pensiei? (vezi toată discuția)
Am iesit la pensie in 2009 Eliza Geambasu Eliza Geambasu Se mai poate face recalculare?Am cotizat 39ani/9luni vechime neantrerupta in munca(asist.medical in spital) (vezi toată discuția)