Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare amenda RATB
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare amenda RATB

Buna ziua,

Am luat o amenda pe RATB (abonamentul valabil nu l-am putut prezenta pentru ca il uitasem acasa). Am inteles ca la judecatorie se p[oate anula aceasta amenda. Stie cineva cum se procedeaza?

Multumesc
da, in termen de 15 zile de la data primirii procesul verbal cu amenda. [EDITAT]
ContSters20980, utilizator
Trebuie sa depuneti plangere contraventionala la judecatoria sectorului 1, in care sa prezentati faptele (in data de... ora de... ati luat amenda pentru ...) si sa solicitati anularea amenzii pentru motivul ca aveati abonament valabil la data respectiva pentru mijlocul de transport in care va aflati. Depuneti si procesul verbal si copie dupa abonament.
Procedati cum a spus Bellatrix mai sus.
Existenta abonamentului valabil este unul dintre motivele intemeiate care pot duce la anularea amenzii.