Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura si chitanta ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura si chitanta ?

buna ziua ! va rog sa ma ajutati cu o problema! asi dori sa aflu care este suma minima pentru care se poate emite o factura, chitanta si nu bon fiscal si care este temeiul legii.va multumesc
Suma minima nu exista in ceea ce priveste emiterea unei facturi si chitante.
Reveniti cu detalii.
Nu exista suma mminima pt care sa se elibereze factura.Factura insoteste un bun cumparat,iar chitanta este dovada achitarii acestuia.Bonul fiscal este remis de catre micii intreprinzatori care lucreaza numai cu casa de marcat,acesta putand fi dedus in contabilitate( TVA-ul nu se deduce in acest caz).Mai exista si situatia in care ,la factura se ataseaza bonul fiscal,iar in aceasta situatie bonul fiscal are rol de chitanta.O zi buna
ovi47, utilizator
In urma unui control de la Administratie Fiscal in contabilitate nu voi putea trece spre a fi decontate nici un bon fiscal (indiferent de suma ) daca nu sunt insotite si de o factura.