Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

Buna ziua!
Sunt actor si lucrez intr-un teatru de stat.O colega si-a dat demisia acum 10 zile si ieri a primit o instiintare cum ca are de platit o suma de 5400 lei pentru luna aprilie astea insemnand daune pentru ca din cauza ei nu s-ar putea juca anumite spectacole.Aceasta suma a fost estimata de cei de la marketing.In instiintare scrie ca a incalcat o clauza din contractul individual de munca in care se spune asa:"Transferarea la cererea angajatului sau desfacerea contractului de munca de catre acesta se poate face pentru personalul artistic, numai in intervalul dintre stagiuni, in afara de cazul in care exista acordul institutiilor artistice de spectacole.
In cazul desfacerii contractului individual de munca de catre angajat cu incalcarea prevederilor alineatului precedent, acesta va fi obligat sa despagubeasca institutia artistica de spectacole de daunele suferite prin aceasta, in conditiile prevazute in Codul Muncii."
Nu inteleg daca codul muncii art 79 spune ca poti pleca cand vrei cu respectarea perioadei de preaviz,cum poate exista o asemenea clauza in contract?Este valabila aceasta clauza?Ce lege se aplica? specific ca directorul nu i-a semnat demisia.Poate cineva sa ma lamureasca daca e corect sau mai bine zis legal,Noi incepem stagiunea in august si sa termina la sfarsitul lunii iunie.Daca incep stagiunea si vreau sa plec,ce fac? trebuie sa raman 10 luni ca sa pot pleca?e legal asa ceva?Contractul e pe perioada nedeterminata.Va rog frumos sa imi dati un raspuns,multumesc anticipat!
eee... aici e alta poveste... daca asa a semnat contractul de munca, cu obligatia stagiunii teatrului... a acceptat deci se supune. Artisti sau nu... toti trebuie sa fim atenti ce semnam... astea sunt daune contractuale, la fel de contractuale precum plecam de la un serviciu de telefonie inainte de exprirarea contractului... da, aveti dreptate, codul muncii prevede ca poate pleca, insa... acest cod se completeaza si el cu alte si ale mii de prevederi, printre care si 969 cod civil - legea partilor prezinta lege intre semnatari. Aici intervine ce am spus eu mai sus: a semnat=a acceptat = si-a asumat penalitatile rezilierii....
e cam complicat sa dovedeasca ca acest prejudiciu solicitat de teatru nu e conform, banuiesc ca a fost prinsa in piese si evenimente... mda... ideea e urmatoarea: daca ati semnat asa ceva v-ati asumat momentul plecarii. Orice plecare prematura naste obligatii sub forma de daune... ca se pot ulterior demola intr-un proces... posibil, insa, la prima vedere, cam asa stau lucrurile... daca a semnat, a acceptat.
1. Contractul individual de munca (CIM) este legea partilor care l-au semnat.
2. Cand a semnat CIM colega dvs. a citit ce scrie in el si daca nu era de acord nu trebuia sa semneze.
3. Demisia nu se aproba, ea se notifica da catre salariat iar angajatorul ia la cunostinta si ii intocmeste actele de incetare a CIM cu art.79 din Codul muncii.
4. Este valabila prevederea din Codul muncii, art.79, numai ca ea se completeaza cu prevederile din CIM, adica plecati cand doriti dvs. dar trebuie sa platiti despagubiri.
5. Daca nu sunteti de acord cu clauza din CIM nu il semnati.
6. Verificati si daca in contractl colectiv de munca (CCM) aplicabil la dvs. nu exista si acolo o clauza asemanatoare, ceea ce este perfect legal.
auzisem ceva cum ca contractul colectiv de munca nu se mai aplica, sau nu mai e in vigoare.e adevarat?
am sa va mai supar cu o intrebare.contractul individual de munca poate fi atacat, mai bine zis aceasta clauza, tinand cont ca e o institutie de stat?Pentru ca e ca si cum semnezi un contract de sclavagism, o stagiune dureaza 10 luni.
1. La momentul actual nu mai este in vigoare nici un contract colectiv de munca unic la nivel national (CCMUNN) dar sunt in vigoare toate CCM la nivel de unitati, grupuri de unitati si ramuri de activitate.
2. CIM poate fi atacat numai daca contine clauze ilegale sau daca reclamantul dovedeste ca nu a stiut ce semneaza.