avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua!
Daca ma poate ajuta cu raspuns la o intrebare.
As dorii sa stiu la cati ani poate iesi mama mea la pensie ( indiferent de pensie) , precizez ca in 12 martie 2011 a facut 50 de ani, dintre care are lucrati 28 ani.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:03, 23 Martie 2011
Limita de varsta la 62 de ani.Anticipat partial dupa implinirea varstei de 57 ani,daca indeplineste conditia de stagiu de 32 de ani si 1 luna(fara stagiu asimilat)sau atunci cand o va indeplini.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare pio pio nascuta decembrie 1962,29 ani si noua luni vechime ,la ce virsta si in ce conditii ma pot pensiona (vezi toată discuția)
Pensie anticipata andrei20041 andrei20041 1) Barbat nascut 21.05.1954 cu 32 ani vechime din care 12 in grupa 2 .S-ar putea sa se pensioneze antipat si daca da in ce conditii.La acesti 32 ani d emunca ... (vezi toată discuția)
Pensionare mariaiulianas mariaiulianas Sunt nascuta pe 21 iulie 1962 si am lucrat continuu.Cand pot iesi la pensie la limita de varsta si cand pot iesi anticipat sau partial anticipat? (vezi toată discuția)