Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este obligat chematul in judecata sa arate adresa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este obligat chematul in judecata sa arate adresa RECLAMANTULUI ????

Intr-o speta;; instanta de recurs , a obligat practic pe INTIMAT sa indice adresa RECURENTULUI, recurent ce a semnat primile doua citatii la adresa indicata in cererea de recurs, pe atreia nu a mai semnat-o arenjand cu factorul sa returneze procesul verbal cu mentiunea nu locuieste la adresa... .
Intrebarea mea este.... Este obligatia intimatului sa indice adresa recurentului? Sau este o scapare si o greseala procedurala a instantei de recurs .??? :(#-o
Da este obligatorie indicarea adresei partii adverse, pentru a se realiza fara vicii procedura de citare.
Este obligatoriu sa indici adresa recurentului pentru a se indeplini procedura .daca la acea adresa nu mai locuieste nimeni se face prin afisarea citatiei si procedura se indeplineste dupa care se poate judeca cauza. fara adresa nu se poTE LUA LA CUNOSTINTA SI IN CONSECINTA SE INCALCA PRINCIPUL CONTRADICTORILITATII SI A DREPTULUI DE A FORMULA APARARI.SUCCES
gabescu a scris:

Da este obligatorie indicarea adresei partii adverse, pentru a se realiza fara vicii procedura de citare.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Da sunt deacord cu ambele raspunsuri, dar cand recurentul primeste o citatie doua si o semneaza, cunoscand de fapt ca are un recurs pe rol promovat de el. Privind "partea adversa sau potrivnica legiuitorul se refera la cel chemat in instanta (parat sau intimat)", legiuitorul prin disp.art.98 C.p.c. reglemanteaza clar., ca daca reclamantul isi schimba domiciliul este obligatoriul sa instiinteze instanta pritr-o "petitie" si pe parat sau intimat printr-o carte postala cu confirmare de primire . Nefacand aceasta procedura judecata are loc, fara a exista motiv de contestatie in anulare a hotararii..
Hai sa fim seriosi;;; Cel care se adreseaza in instanta cu o cerere presupun ca are si interes, nu cred ca interesul este sa dea "bir cu fugitii" ca avem destule dispozitii cand partea potrivnica lungeste judecata prin propia vina...!!!!!!!!!#-o:(
De unde pana unde intimatul este obligat sa comunice adresa recurentului ? ... Unde este reglementata aceasta obligatie a intimatului ?

Art. 98 C.proc.civ. dispune :
Schimbarea domiciliului uneia din parti in timpul judecatii trebuie, sub pedeapsa neluarii ei in seama, sa fie adusa la cunostinta instantei prin petitie la dosar, iar partii potrivnice prin scrisoare recomandata, a carei recipisa de predare se va depune la dosar o data cu petitia prin care se instiinteaza instanta despre schimbarea domiciliului.
freeelis a scris:

De unde pana unde intimatul este obligat sa comunice adresa recurentului ? ... Unde este reglementata aceasta obligatie a intimatului ?

Art. 98 C.proc.civ. dispune :
Schimbarea domiciliului uneia din parti in timpul judecatii trebuie, sub pedeapsa neluarii ei in seama, sa fie adusa la cunostinta instantei prin petitie la dosar, iar partii potrivnice prin scrisoare recomandata, a carei recipisa de predare se va depune la dosar o data cu petitia prin care se instiinteaza instanta despre schimbarea domiciliului.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Da este o lege a unui complet de judecata(din Tribunal), caruia nui place de ochii mei ca ma cunoaste cam de vreo 8 ani, Am aratat ca da un termen inutil, ci cauza se afla in stare de judecata si pe exceptie si apoi pe fond ...Hai sa mai dam un termen si sa caut poate gasesc adresa "recurentului"..Domnilor o adevarata "anomalie"...etc.. nu doresc sa mai supar pe moderatori#-o=D>