avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... plata cu numerar
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

plata cu numerar

Lucrez la o institutie publica de stat si as vrea sa stiu pina la ce suma se poate face plata cu numerar din caserie pentru bunuri si servicii (bonuri materiale,combustibil) si daca se poate va rog sa imi spuneti si temeiul legii prin care iti da dreptul sa faci platii numerar prin casa. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:09, 15 Mai 2012
Actul normativ care reglementeaza efectuarea de plati in numerar de catre institutiile publice este ordinului 1235/19.09.2003 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor O.U.G. 146/2002 privind formarea si utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului, aprobata cu modificari prin Legea nr. 201/2003 ( si cu modificarile si completarile ulterioare) :
- din norme-
"5.4.1. Instituţiile publice pot ridica sume în numerar din conturile de cheltuieli
sau de disponibilităţi, după caz, deschise la unităţile trezoreriei statului, numai
pentru cheltuieli de personal sau pentru alte drepturi cuvenite unor persoane fizice
(drepturi cu caracter social, burse şi alte ajutoare sau indemnizaţii etc.) care nu au
conturi deschise în bancă.
În situaţii deosebite, instituţiile publice pot efectua plăţi în numerar cu
aprobarea ordonatorilor de credite pentru cheltuieli urgente aferente bunurilor
achiziţionate, serviciilor prestate sau lucrărilor executate, cu respectarea
prevederilor legale în vigoare privind disciplina financiar-valutară şi achiziţiile
publice
. Aceste plăţi pot fi efectuate numai pe bază de facturi, chitanţe fiscale sau
alte documente justificative prevăzute de lege.
"

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cu numerar croberta croberta Mai este valabil art 5.4.1 din Norma metodologică de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 146/2002 privind formarea şi ... (vezi toată discuția)
Obligativitate prezentare facturi la decontarea cheltuielilor in trezorerie ionutz_vali1983 ionutz_vali1983 Prin ce lege contabilii de primarii sunt obligati sa prezinte alaturat ordinului de plata si facturile care se deconteaza la Trezorerie. Pun acesta intrebare ... (vezi toată discuția)
Sold casa la sfarsit de an ContSters275599 ContSters275599 Lucrez la o primarie. As vrea sa stiu care este actul normativ in care se specifica, ca la sfarsit de an este interzis sa ai sold in casa. Am consultat Ordinul ... (vezi toată discuția)