Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... plata cu numerar
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

plata cu numerar

Lucrez la o institutie publica de stat si as vrea sa stiu pina la ce suma se poate face plata cu numerar din caserie pentru bunuri si servicii (bonuri materiale,combustibil) si daca se poate va rog sa imi spuneti si temeiul legii prin care iti da dreptul sa faci platii numerar prin casa. Va multumesc.
Actul normativ care reglementeaza efectuarea de plati in numerar de catre institutiile publice este ordinului 1235/19.09.2003 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor O.U.G. 146/2002 privind formarea si utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului, aprobata cu modificari prin Legea nr. 201/2003 ( si cu modificarile si completarile ulterioare) :
- din norme-
"5.4.1. Instituţiile publice pot ridica sume în numerar din conturile de cheltuieli
sau de disponibilităţi, după caz, deschise la unităţile trezoreriei statului, numai
pentru cheltuieli de personal sau pentru alte drepturi cuvenite unor persoane fizice
(drepturi cu caracter social, burse şi alte ajutoare sau indemnizaţii etc.) care nu au
conturi deschise în bancă.
În situaţii deosebite, instituţiile publice pot efectua plăţi în numerar cu
aprobarea ordonatorilor de credite pentru cheltuieli urgente aferente bunurilor
achiziţionate, serviciilor prestate sau lucrărilor executate, cu respectarea
prevederilor legale în vigoare privind disciplina financiar-valutară şi achiziţiile
publice
. Aceste plăţi pot fi efectuate numai pe bază de facturi, chitanţe fiscale sau
alte documente justificative prevăzute de lege.
"

[ link extern ]