Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sot supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sot supravietuitor

Am 55 ani , sotul meu pensionar militar a decedat in 2008 am 30 de casatorie .Cand pot beneficia de pensie militara de urmas ?Nu am nici un venit.Cand am fost la comisariatul militar braila mi s-a spus ca nu pot beneficia de pesia militara de urmas deoarece sa schimbat legea sunt nascuta in anul 1956.Va multumesc
1. Beneficiati de pensie de urmas la data la care impliniti varsta standard de pensionare.
2. Pentru a va spune varsta standard de pensionare trebuie sa spuneti si luna in care v-ati nascut. Fiind nascuta in 1956 varsta standard de pensionare este intre 60 ani si 4 luni si 60 de ani si 7 luni (v. Anexa 5 la Legea 76/2010).