Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara urmas

Buna ziua,
Tatal meu a fost cadru militar, pensionar, si a decedat in 2006. Mama mea implineste in aceasta luna 55 ani, a lucrat pana acum, si vrea sa iasa la pensie. Mentionez ca are vechimea necesara pentru a iesi la pensie. Doresc sa va intreb daca poate alege intre pensia ei si pensie de urmas, in functie de cat de mare este? Si cum poate face acest lucru? Mai precis, de unde stie care va fi pensia ei normala, si care ar fi cea de urmas?; Daca cea de urmas este mai mare, o poate alege pe aceasta din urma?; Cum poate face acest lucru?
Multumesc mult
1. Daca mama dvs. este nascuta in august 1956 atunci varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
2. Asadar in februarie 2017 indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta.
3. Atunci va face o cerere de pensionare (plus celelalte acte necesare). In cerere va specifica cum ca opteaza pentru cea mai mare dintre pensii Pensia personala sau pensia de urmas).