Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in contractul de vanzare cumparare asupra unui bun ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in contractul de vanzare cumparare asupra unui bun dobandit dupa casatorie este trecuta si sotia ? sau se poate trece doar unul dintre soti?

as dori cateva informatii referitoare la bunurile dobandite dupa casatorie, sunt casatorita de un an, iar in vara urmeaza sa incheiem actele de vanzare cumparare pe un teren, acesta apartin momentan tatalui sotului meu... intrebarea este in actul de vanzare cumparare o sa fiu si eu trecuta in calitate de sotie sau exista vreo alta posibilitate in care sa fie trecut doar sotul meu?

multumesc
Am o intrebare legata de acest subiect. Am inteles ca o proprietate cumparata de unul dintre soti in timpul casniciei, devine bun comun si celalalt sot are dreptul la 50% in cazul unui partaj.
Dar ce se intampla la mostenire cu rudele sotului care nu e trecut in actul de achizitie al imobilului? Daca sotul care nu e "trecut in acte" decedeaza, au dreptul rudele acestuia (in caz ca nu exista copii) sa vina sa ceara o parte din imobil?
da, daca bunul e comun, dupa deces, cota acestuia e mostenita de sotul supravietuitor pe de-o parte si rudele decedatului pe de alta.
As avea si eu 2 intrebari la subiectul acesta:Daca vand un apartament bun propriu dobandit inainte de casatorie iar cu banii primiti achizitionez o garsoniera pe contractul de cumparare poate aparea doar numele meu sau trebuie trecuti ambii soti? 2.In cazul in care eu decedez consoarta are vreun drept asupra bunurilor mele proprii in cazul in care eu am un copil din prima casatorie? Am vazut pe site ca ar avea 1/8 e adevarat?.multumesc !