Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noul Cod al Muncii!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noul Cod al Muncii!!!

Doua probleme, cel putin, care ma framanta: confrom noului Cod al Muncii, perioada de proba nu este luata in calcul ca vechime in munca?
Se poate desfiinta un post atata vreme cat pe acel post se afla o persoana in concediu de maternitate? (adica in cei doi ani in care angajata este platita conform vechiului Cod al Muncii ?)
Pentru freelis!
Spuneti ca o persoana aflata in concediu de maternitate poate fi concediata prin desfiintarea locului de munca? In acest caz i se mai platesc drepturile banesti conform concediului de maternitate? In care articol din Codul Muncii scrie ca se poate desfiinta chiar si postul unei angajate aflate in concediu de maternitate?
Multumesc!
lumifatu a scris:

Pentru freelis!
Spuneti ca o persoana aflata in concediu de maternitate poate fi concediata prin desfiintarea locului de munca? In acest caz i se mai platesc drepturile banesti conform concediului de maternitate? In care articol din Codul Muncii scrie ca se poate desfiinta chiar si postul unei angajate aflate in concediu de maternitate?
Multumesc!

1. Daca cititi mai bine mesajul meu , veti observa ca nu am scris asa ceva ...

2. Nu confundati desfiintarea unui post cu concedierea....
pentru freelis!
Dumneavoastra scrieti:
Asadar si un c.i.m. incheiat pe durata determinata poate inceta prin desfiintarea postului ..... fapt ce implica o dubla concediere a dvs si a persoanei in locul careia sunteti angajata.
Intrebarea mea este daca angajatorul poate desfiinta un post al unei angajate aflate in concediu de maternitate, fapt ce implica concedierea mea si a angajatei in maternitate, angajata aflata in maternitate nu devine automat concediata? Cum i se mai platesc acesteia drepturile banesti pentru perioada de maternitate, conform legii? Si care este articolul din Codul Muncii care prevede ceea ce-mi scrieti dumneavoastra? Ca un post poate fi desfiintat chiar si cand persoana care il ocupa este in maternitate? Nu este tupeu din partea mea dar chiar sunt nelamurita si imi este foarte necesar sa aflu!
Multumesc!

In care articol din Codul Muncii scrie ca se poate desfiinta chiar si postul unei angajate aflate in concediu de maternitate?

In art. 40 alin.1 lit a) si urmatoarele.
Posturile sunt rezultata organizarii activitatii in unitate, angajatorul avand dreptul de a-si organiza activitatea. Cand se reorganizeaza unitatea poate rezulta si desfiintarea unor posturi.
Dv. ocupati acum un post care se desfiinteaza si urmeaza sa fiti concediata. Cat priveste persoana aflata in CCC, titulara postului ocupat acum de dv., aceasta va avea in continuare contractul suspendat (in cazul ei concedierea se face daca are loc o reorganizare judiciara sau faliment, art.60 alin1 si 2) iar la revenire din CCC fie va primi oferta unui alt post vacant daca exista, fie va fi concediata.
lumifatu a scris:

pentru freelis!
Dumneavoastra scrieti:
Asadar si un c.i.m. incheiat pe durata determinata poate inceta prin desfiintarea postului ..... fapt ce implica o dubla concediere a dvs si a persoanei in locul careia sunteti angajata.
Intrebarea mea este daca angajatorul poate desfiinta un post al unei angajate aflate in concediu de maternitate, fapt ce implica concedierea mea si a angajatei in maternitate, angajata aflata in maternitate nu devine automat concediata? Cum i se mai platesc acesteia drepturile banesti pentru perioada de maternitate, conform legii? Si care este articolul din Codul Muncii care prevede ceea ce-mi scrieti dumneavoastra? Ca un post poate fi desfiintat chiar si cand persoana care il ocupa este in maternitate? Nu este tupeu din partea mea dar chiar sunt nelamurita si imi este foarte necesar sa aflu!
Multumesc!

Daca postul se desfiinteaza, atunci salariata care are suspendat c.i.m. nu mai are pe ce post sa revina si, prin urmare, va fi concediata la revenirea din concediu.