Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noul Cod al Muncii!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noul Cod al Muncii!!!

Doua probleme, cel putin, care ma framanta: confrom noului Cod al Muncii, perioada de proba nu este luata in calcul ca vechime in munca?
Se poate desfiinta un post atata vreme cat pe acel post se afla o persoana in concediu de maternitate? (adica in cei doi ani in care angajata este platita conform vechiului Cod al Muncii ?)
lunifatu: a scris:
...Si care este articolul din Codul Muncii care prevede ceea ce-mi scrieti dumneavoastra? Ca un post poate fi desfiintat chiar si cand persoana care il ocupa este in maternitate?...

1. Codul muncii spune ca nu poate fi concediata o persoana aflata in concediu de maternitate sau in CCC.
2. Dar Codul muncii nu spune ca nu poti desfiinta un post al persoanei aflate in concediu de maternitate sau in CCC.
3. Desfiintarea unui post al unei persoane aflate in concediu de maternitate sau in CCC nu inseamna concedierea, in acelasi timp, a persoanei respective.
4. Un angajator, oricare ar fi el, nu poate fi obligat de nici o lege sa faca structura organizatorica a unitatii sale pastrand posturile persoanelor aflate in concediu de maternitate sau in CCC.

Daca CM spune ca nu poate fi concediata o persoana aflata in maternitate atunci nu se poate desfiinta postul pe care aceasta se afla deoarece va devenii automat CONCEDIATA! Sunt doua articole care se contrazic reciproc (de parca ar fi singurele!) dar daca prin desfiintarea postului persoana angajata este data afara atunci in cazul relatat mai sus postul nu poate fi desfiintat deoarece angajata in maternitate NU POATA FI CONCEDIATA!
In situatia data, nici persoana angajata pe perioada determinata nu poate fi concediata fiind legata de postul care nu poate fi desfiintat! I-am dat in judecata si daca ar fi putut sa ma concedieze prin desfiintarea postului sa fiti sigur ca ar fi facut-o, asa cum au facut si cu alti colegi de-ai mei. Numai ca acestia nu erau incadrati pe postul vreunei angajate aflata in maternitate. Mi s-a si spus, pentru intimidare, ca fata din maternitate se intoarce si eu voi fi nevoita sa plec. Dar eu stiu ca nu se mai intoarce niciodata in firma asta! Si stiti ce? Si ei stiu si imi cauta nod in papura pentru a ma determina sa plec.
Oricum va multumesc pentru raspunsuri!
1. Nu este nici o contradictie. Daca se desfiinteazsa un post in timp ce titularul lui este in CCC nu inseamna si concedierea acestuia cu aceeasi data. CIM al acestuia este suspendat iar persoana va fi concediata dupa incetarea suspendarii CIM.
2. Dvs. complicati mai mult lucrurile. Ele sunt mai simple, asa cum v-am spus noi, aici.
3. Adica angajatorul poate desfiinta un loc de munca indiferent ca titularul lui este in CCC iar pe acel post este o lata persoana cu CIM pe perioada determinata.
4. S-ar putea sa aveti dreptate cu ce spuneti ca angajatorul vrea sa scape de dvs. Dar daca o face legal nu aveti ce sa-i imputati.
lumifatu a scris:

Daca CM spune ca nu poate fi concediata o persoana aflata in maternitate atunci nu se poate desfiinta postul pe care aceasta se afla deoarece va devenii automat CONCEDIATA! Sunt doua articole care se contrazic reciproc (de parca ar fi singurele!) dar daca prin desfiintarea postului persoana angajata este data afara atunci in cazul relatat mai sus postul nu poate fi desfiintat deoarece angajata in maternitate NU POATA FI CONCEDIATA!
In situatia data, nici persoana angajata pe perioada determinata nu poate fi concediata fiind legata de postul care nu poate fi desfiintat! I-am dat in judecata si daca ar fi putut sa ma concedieze prin desfiintarea postului sa fiti sigur ca ar fi facut-o, asa cum au facut si cu alti colegi de-ai mei. Numai ca acestia nu erau incadrati pe postul vreunei angajate aflata in maternitate. Mi s-a si spus, pentru intimidare, ca fata din maternitate se intoarce si eu voi fi nevoita sa plec. Dar eu stiu ca nu se mai intoarce niciodata in firma asta! Si stiti ce? Si ei stiu si imi cauta nod in papura pentru a ma determina sa plec.
Oricum va multumesc pentru raspunsuri!

1. Concedierea este una, iar desfiintarea unui post este altceva.

2. Verba volant , scripta manent ... aveti ceva la mana care sa sustina ca persoana respectiva nu se mai intoarce? ...

3. Daca persoana respectiva se intoarce , atunci contractul dvs de munca va inceta.