Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata la buget
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata la buget

buna ziua ,
va rog s-a ma ajutati platiile la bugetul statului pe venituri din salarii se vireaza in conturi separate impozitul si contributiile, s-au se vireaza toate in contul unic 2047010
va multumesc crislor
bugetul de stat intr-un cont - imp salarii
bugetul asigurarilor sociale in alt cont - restul
eu fac 2 op unul pt impozit in contul ro 29 trez 70620470101xxxxx trez sector 6
si alt op pt restul viramenetelor in contul ro 12 trez 7065502xxxxxxxxx trez operativa sector 6
cum procedez daca am virat cu foie varsamint intrun singur cont la trezorerie pe luna februarie mai pot corecta pina vineri dar cum procedez
va multumesc mult
crislor
crislor a scris:

cum procedez daca am virat cu foie varsamint intrun singur cont la trezorerie pe luna februarie mai pot corecta pina vineri dar cum procedez
va multumesc mult
crislor

Verificati in primul rind pe fisa pe platitor care este starea platilor efectuate. Din aceasta fisa va puteti da seama cum s-au distribuit platile pe obligatii si sa procedati in functie de aceasta situatie pt remediere.
Posibil ca o suma sa fi ramas destribuita in contul unic in curs de distribuire, iar o obligatie sa fie neachitata. Depuneti cerere pt a solicita aceasta repartizare. Datorati insa penalitati de la data platii pina la data depunerii cererii.
t.simona, utilizator