avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... as incalca contractul de intretinere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

as incalca contractul de intretinere?

Buna ziua , mama si tatal meu au facut acum 6 ani un contract de intretinere cu bunica mea , mama tatalui meu.
Acum doi ani tatal meu a decedat , bunica ramanand in continuare la noi ( ea are 95 de ani acuma ) desi are o fiica .
Acum doua saptamani a cazut si a ramas imobilizata la pat ( articulatia coxofemurala rupta si din cauza osteoporozei avansate nu a mai putut fi operata) .
Am adus-o acasa insa e destul de greu sa o ingrijim . Am gasit un azil privat care are locuri .
Intrebarea mea este , fiica ei ar putea sa ne dea in judecata daca Buna merge la azil pentru nerespectarea contractului de intretinere ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ioanador2006 , utilizator 12:37, 25 Martie 2011
cititi si contractul incheiat si in ce consta intretinerea.
banuiesc ca si la azil trebuie sa platiti o suma maricica, nu cred ca va poate acuza ca nu va respectati obligatiile
Contractul consta in intretinere efectiva , hrana , medicamente , sa stea la noi pana la moarte .
Intretinere adecvata in conditiile actuale inseamna dupa mine o supraveghere non stop ceea ce as putea asigura prin acest azil .
Plata azilului e din pensia ei plus daca e necesar pentru diferenta de la noi .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere Sandra Alexandra Sandra Alexandra Buna ziua !Va rog ajutatii . Bunica mea a decedat in 2002 ,bunicul meu fiind paralizat de partea dreapta a ramas in grija parintilor mei timp de 4 ani dupa ... (vezi toată discuția)
Buna seara , contractul de vanzare cumpararea cu clauza de intretinere ... Crystyana30 Crystyana30 Buna seara , contractul de vanzare cumpararea cu clauza de intretinere poate fi atacat dupa decesul persoanelor care au fost in intretinere in baza ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. ma aflu în situația în care o sa am grija de bătrânețea ... andreeabs andreeabs Bună ziua. Ma aflu în situația în care o sa am grija de bătrânețea unei mătuși ( sora bunicii mele). Dânsa are un nepot (fiul acesteia a decedat anul ... (vezi toată discuția)