Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... as incalca contractul de intretinere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

as incalca contractul de intretinere?

Buna ziua , mama si tatal meu au facut acum 6 ani un contract de intretinere cu bunica mea , mama tatalui meu.
Acum doi ani tatal meu a decedat , bunica ramanand in continuare la noi ( ea are 95 de ani acuma ) desi are o fiica .
Acum doua saptamani a cazut si a ramas imobilizata la pat ( articulatia coxofemurala rupta si din cauza osteoporozei avansate nu a mai putut fi operata) .
Am adus-o acasa insa e destul de greu sa o ingrijim . Am gasit un azil privat care are locuri .
Intrebarea mea este , fiica ei ar putea sa ne dea in judecata daca Buna merge la azil pentru nerespectarea contractului de intretinere ?
Va multumesc
cititi si contractul incheiat si in ce consta intretinerea.
banuiesc ca si la azil trebuie sa platiti o suma maricica, nu cred ca va poate acuza ca nu va respectati obligatiile
Contractul consta in intretinere efectiva , hrana , medicamente , sa stea la noi pana la moarte .
Intretinere adecvata in conditiile actuale inseamna dupa mine o supraveghere non stop ceea ce as putea asigura prin acest azil .
Plata azilului e din pensia ei plus daca e necesar pentru diferenta de la noi .