Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare

daca nu s-a facut succesiunea dupa tata(de 3 luni mort)pot cumpara partea lui mama?jumatate sau cat?din masa succesorala
sa va poata vinde, va trebui sa dezbateti succesiunea dupa tatal dvs.
numai dvs si mama sunteti mostenitorii tatalui?
nu mai am 5 frati dar vreau sa cumpar jumatatea mamei si apoi sa fac succesiunea
nu puteti, va trebui sa dezbateti succesiunea daca vreti sa cumparati cat are dansa si cat mosteneste in total.
cat are mama acum, poate sa va vanda doar daca pe actul de proprietate e specificat ca mama e proprietara pe o cota de X %. daca aceasta cota a dansii nu e determinata, e in devalmasie, nu va poate vinde pana dupa dezbaterea succesiunii dupa tata
Mergeti la notariat si exprimati-va dreptul de optiune succesorala in cele 6 luni de la deces. Cine nu face acest pas si nu intocmeste acte de acceptare tacita........ramane pe dinafara.