Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... instanta competenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

instanta competenta

Buna ziua,
Anul trecut am incheiat cu o firma din Italia un contract pentru o tamplarie PVC pe care am confectionat-o si am exportat-o catre Italia.
Inaintea livrarii mi-a fost achitata o parte din bani ramanand vreo 700 Euro de plata pe care nu i-am mai primit.
As dori sa stiu daca instanta romana este competenta si cum ar trebui sa procedez pentru recuperarea banilor.
Va multumesc!
trebuie studiat contractul: unde a fost incheiat, daca se specifica in contract daca are inserat in una din sectiunile sale o competenta aleasa de parti etc pentru a se stabili legea aplicabila si competenta de solutionare a litigiului.