Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Rau-platnici din UE
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Rau-platnici din UE

Ma poate ajuta cineva cu un sfat juridic?
Lucrez la o societate ce are ca obiect de activitate TRANSPORT INTERNATIONAL DE MARFURI.
Avem ff multi clienti externi ( firme de prin toata Europa) ce comanda transporturi, insa NU MAI ACHITA FACTURILE.
Care este modalitatea legala de a-i actiona si de a ne recupera banii, in situatia in care acestia nu au nationalitate romana si, evident au sediul in afara Romaniei?
Mentionez faptul ca , notificarile pe care le trimit si prin care ii amenint cu judecata, NU FUNCTIONEAZA :(
Va adresați unui avocat pt a analiza în funcție de specificul activității societății dvs ce variante aveti,somație europeană de plata,alte proceduri etc.
Buna ziua,

In primul rand, in cadrul contractelor incheiate cu aceste firme, unde a fost aleasa competenta de solutionare a litigiilor? somatia europeana de plata, procedura de valoare redusa europeana, sunt multe proceduri, insa, daca s-a ales competenta in favoarea unei alte instante decat in Romania, oricare dintre aceste proceduri nu va functiona.
Multumesc mult! Am sa ma pun pe studiu.
Studiați mai bine adresele unor avocati ,astfel de dosare nu se rezolva în maniera in care doriti dvs,adică fără sa platiti un av.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat