avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme concediu de odihna cat si semnarea unor acte ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme concediu de odihna cat si semnarea unor acte de catre altcineva !!

Salut ,

am si eu cateva probleme cu angajatorul unde lucrez , o sa incerc sa fiu concis :

1 . mi se spune precum concediul de odihna pe care intentionez sa mi-l iau nu este platit , este vorba de 10 zile , sunt angajat al societatii in cauza de 8 luni de zile .

2. Nu vor sa imi plateasca cele 5 zile la care am dreptul dupa casatoria legala

3. Contabila mi-a semnat pana acum marirea de salariu eu nestiind ca am asa ceva ...e posibil sa semneze si alte acte pe viitor ...cum ar fii demisia ? sau cine mai stie ce alte acte !! ce pot face in acest aspect ?

4 . muncesc peste program multe ore chiar 12-14 ore pe zi desi in contractul de munca sunt trecute doar 8 ore / zi , 40 pe saptamana .

5 ne pun sa lucram la inaltime 16-18 m deasupra pamantului fara nici o protectie , lucram pe stalpii de inalta tensiune , montam distribuitoare pt o retea de televiziune pe scari si fara sa fim protejati cumva ( centuri , hamuri etc )

6 . conditiile de munca la sediu sunt inumane , nu avem toaleta , grup sanitar , nimic de genul .


Vreau sa le fac o reclamatie privitoare la toate aspectele de mai sus si nu stiu unde , va rog frumos sa ma ajutati .

multumesc anticipat ,

Daniel
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 22:07, 10 Iunie 2008
multumesc Elis ,

in cazul in care imi semneaza contabila sau patronul demisia in locul meu ce mai pot face ?

sa nu va mire acest aspect , este posibil .

p.s : n-am primit salariu pe luna 05.2008 nici acum , se scuza ca nu au bani ...azi suntem in 10.06.2008 .......
Daca fac asa ceva, puteti face o plangere penala impotriva lor.

In legatura cu neplata salariului, cred ca este mai bine sa va adresati ITM-ului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie Madhu Madhu Buna ziua, am o dilema ..daca pot sa-i zic asa... Eu sunt (sau am fost, :D)... angajat la o firma, cu programul din contract indiv. de 8 ore dar insa eu ... (vezi toată discuția)
Nelamurire raspuns itmb vladiana vladiana Va rog sa ma ajutati si pe mine in descifrarea unui raspuns primit de la ITMB in urma unei Sesizari. Concret: un agent de paza angajat cu CIM(program 8h/zi, ... (vezi toată discuția)
Cartile de munca mosneanu mosneanu intrebarea mea este ,de la ITM spre firma se dau toate cartile de munca sau doar cele ale angajatilor in prezent,ca nu am cum sa iau legatura cu fosti angajati ... (vezi toată discuția)