Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme concediu de odihna cat si semnarea unor acte ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme concediu de odihna cat si semnarea unor acte de catre altcineva !!

Salut ,

am si eu cateva probleme cu angajatorul unde lucrez , o sa incerc sa fiu concis :

1 . mi se spune precum concediul de odihna pe care intentionez sa mi-l iau nu este platit , este vorba de 10 zile , sunt angajat al societatii in cauza de 8 luni de zile .

2. Nu vor sa imi plateasca cele 5 zile la care am dreptul dupa casatoria legala

3. Contabila mi-a semnat pana acum marirea de salariu eu nestiind ca am asa ceva ...e posibil sa semneze si alte acte pe viitor ...cum ar fii demisia ? sau cine mai stie ce alte acte !! ce pot face in acest aspect ?

4 . muncesc peste program multe ore chiar 12-14 ore pe zi desi in contractul de munca sunt trecute doar 8 ore / zi , 40 pe saptamana .

5 ne pun sa lucram la inaltime 16-18 m deasupra pamantului fara nici o protectie , lucram pe stalpii de inalta tensiune , montam distribuitoare pt o retea de televiziune pe scari si fara sa fim protejati cumva ( centuri , hamuri etc )

6 . conditiile de munca la sediu sunt inumane , nu avem toaleta , grup sanitar , nimic de genul .

Vreau sa le fac o reclamatie privitoare la toate aspectele de mai sus si nu stiu unde , va rog frumos sa ma ajutati .

multumesc anticipat ,

Daniel
multumesc Elis ,

in cazul in care imi semneaza contabila sau patronul demisia in locul meu ce mai pot face ?

sa nu va mire acest aspect , este posibil .

p.s : n-am primit salariu pe luna 05.2008 nici acum , se scuza ca nu au bani ...azi suntem in 10.06.2008 .......
Daca fac asa ceva, puteti face o plangere penala impotriva lor.

In legatura cu neplata salariului, cred ca este mai bine sa va adresati ITM-ului.