avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozite

Vreau sa imi infiintez un SRL platitor de TVA.
ce impozit trebuie sa platesc? impozit pe venit sau pe profit? si care ar fi cotele pt fiecare?
Cel mai recent răspuns: doradragan , utilizator 19:06, 27 Martie 2011
Impozit pe venit 3% din venituri
Impozit pe profit 16% din venituri - cheltuieli
Buna seara

Este bine de analizat catre ce tip de impunere sa va indreptati , in functie de obiectul de activitate .
De exemplu, daca va ganditi la servicii , ar fi de preferat impozit pe venit (micro, adica impozit 3% pe cifra de afaceri); daca va ganditi la comert , ar fi indicat impozit pe profit ; la fel si tva : optiunea de platitor/neplatitor se analizeaza functie de activitatea pe care o veti desfasura .
Nu este de neglijat nici optiunea pentru pfa sau intrep. individuala .
daca faceti comert va recomand I.I. (PFA cu salariati fara bilant si contare) si platiti 16%

daca faceti SRL nu va incurcati cu 16% platiti 3% e mai bine.

SUCCES!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta impozit profit si impozit venit adina23 adina23 care este diferenta intre impozitul pe venit si impozitul pe profit? O societate comericla le plateste pe amandoua? Vreau sa imi deschid un srl. care din ele ... (vezi toată discuția)
Afacere noua someone_black someone_black Buna ziua, Numele meu este Alexandru in varsta de 20 de ani si impreuna cu un prieten vrem sa ne deschidem o firma de prestari servicii in domeniul IT. Ambii ... (vezi toată discuția)
Sunt la inceput...sa optez pentru pfa sau pentru srl? lavber lavber Buna ziua, Lucrez in sistem multi-level marketing. Pentru a intra in posesia banilor produsi de echipa mea de distributie, compania ne cere sa fim in regula ... (vezi toată discuția)