Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozite

Vreau sa imi infiintez un SRL platitor de TVA.
ce impozit trebuie sa platesc? impozit pe venit sau pe profit? si care ar fi cotele pt fiecare?
Impozit pe venit 3% din venituri
Impozit pe profit 16% din venituri - cheltuieli
Buna seara

Este bine de analizat catre ce tip de impunere sa va indreptati , in functie de obiectul de activitate .
De exemplu, daca va ganditi la servicii , ar fi de preferat impozit pe venit (micro, adica impozit 3% pe cifra de afaceri); daca va ganditi la comert , ar fi indicat impozit pe profit ; la fel si tva : optiunea de platitor/neplatitor se analizeaza functie de activitatea pe care o veti desfasura .
Nu este de neglijat nici optiunea pentru pfa sau intrep. individuala .
daca faceti comert va recomand I.I. (PFA cu salariati fara bilant si contare) si platiti 16%

daca faceti SRL nu va incurcati cu 16% platiti 3% e mai bine.

SUCCES!