Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog un ajutor ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog un ajutor ?

As dorii o informatie, pentru o neprezentare intr-un proces penal,in calitate de martor,ce s-ar putea intampla,indiferent de motivu neprzentarii?
Va multumesc anticipat.
1.Instanta poate aplica martorului care lipseste in mod nejustificat o amenda judiciara situata intre 250 lei si 3000 lei.
2.De asemenea, instanta poate sa dipuna citarea martorului cu mandat de aducere -mandat care se executa prin organele politiei, jandarmeriei sau politiei comunitare.
3.In situatia in care martorul refuza sa se supuna mandatului de aducere sau incearca sa fuga, va fi adus prin constrangere in fata instantei de judecata.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Bun dar inafara de amenda si aducerea fortata nimic mai problematic,gen puscarie ? Si se pot da dinainatea unui proces niste citati date de martor? sau ?
parerea mae este , sa va luati un avocat care se poate prezenta in fata instantei , aratind in acelasi timp si motivele datorita carora la acel termen nu va puteti prezenta. nu am dorit sa fiu dura dar potrivit dispozitiilor codului de procedura penala , afara de amendarea martorului si aducerea lui fortata chiar incatusat in animite sitatie la proces nu cunosc. aceaa ce v-am raspuns este doar o cale mai blinda de a evita nele nep[laceri pe care le-ati putea suporta in caz contrar .
nu aveti nevoie de nici un avocat momentan. daca aveti motive obiective si nu va puteti prezenta, faceti o adresa instantei si comunicati acest lucru, motivele si dovezi (de ex . daca sunteti plecat din localitate cu serviciul etc).
oricum va trebui sa va prezentati la un moment dat, pentru ca nu cred ca va convine sa luati cate o amenda pt fiecare termen la care nu va prezentati.

diana1sefa a scris:

parerea mae este , sa va luati un avocat care se poate prezenta in fata instantei , aratind in acelasi timp si motivele datorita carora la acel termen nu va puteti prezenta. nu am dorit sa fiu dura dar potrivit dispozitiilor codului de procedura penala , afara de amendarea martorului si aducerea lui fortata chiar incatusat in animite sitatie la proces nu cunosc. aceaa ce v-am raspuns este doar o cale mai blinda de a evita nele nep[laceri pe care le-ati putea suporta in caz contrar .

Ei asta e buna, citat ca martor, sa apeleze la avocat...
Stie mai bine de ce nu se poate prezenta si poate justifica asta, sau stie si mai bine de ce nu vrea sa se prezinte, si la fel, trebuie sa suporte o amenda + aducere prin mandat in fata instantei.