Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum as putea intra in posesia unei cote indivize de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum as putea intra in posesia unei cote indivize de teren pentru a putea face si intabularea?

am un spatiu comercial construit cu proiect si autorizatie de constructie pe 1/2 dintr-un gang de sub bloc.
pana acum am tot platit taxe pantru teren la ADP.
administratia fondului imbiliar bucuresti mi-a comunicat ca terenul respectiv face parte din amprenta la sol a apartamentelor de deasupra.
cum as putea intra in posesia unei cote indivize de teren pentru a putea face si intabularea?
cum ati obtinut autorizatie de constructie pe teren fara sa aveti acordul proprietarului?
constructia este din '93, iar atunci totul apartinea ICRAL-ului, care ne-a dat acordul pentru obtinerea autorizatiei de constructie
intre timp blocul a fost vandut, deci terenul pe care e construit magazinul e amprenta blocului unde fiecare proprietar de apartament are cota indiviza si deci nu mai apartine ICRALului. ma intereseaza cum pot intra in posesia unei cote indivize pentru a putea face si intabularea
user9010, utilizator