Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... firma de recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

firma de recuperare

am avut un credit la o anume banca nu am mai putut sa imi platesc ratele ,acesta a fost preluat de o firma de recuperare care imi tot trimite plicuri cu oferte de solutionarea cazului amiabil .Ce drepturi am eu ,mentionez ca nu am nimic in proprietatea mea iar momentan sunt pe indemnizatie de crestere a copilului.Nu am raspuns la nici o propunere de-a lor ce posibilitati sunt pentru mine si ce riscuri?
Deocamdata nu au actionat sunt doar avertizari si notificari facute pentru a intrerupe prescriptia sumei datorate .Se poate ca in viitor sa vi se puna poprire pe salariu pentru restanta sau sa fiti executata pe bunuri (mobile)
ati raspuns in scris acelei firme de recuperare ca nu aveti posibilitati materiale de a achita creditul? nu vi se poate intampla nimic daca nu aveti bunuri pe numele dvs.
Deocamdata, neavanad alte venituri decat indemnizatia de crestere a copilului, nu riscati nimic. Asupra acestei sume nu se poate institui poprire. Daca veti lucra dupa revenirea din concediu asupra salariului se va institui poprirea.
nu am scris chiar nimic am inteles ca de indemnizatie nu se ating dar ce vor face daca nu voi avea un salar si nici bunuri in posesia mea