Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Propietate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Propietate.

Acum 13 ani am cumparat de la socrii un apartament cu clauza de sedere in acesta pana la sfersitul vietii lor. Dupa patru ani a decedat mama soacra, iar socrul a adus o alta "tovarasa" de viata, cu care locuieste in acel apartament. Noi, ( eu si sotia ) nu l-am deranjat pe socrul meu cu nimic, acceptand situatia creeata . Toata dandanaua este ca el,socrul, nu mai vrea cu nici un chip sa ne mai accepte sa intram in casa, sugerand ca este casa lui si ca face ce vrea cu ea. Fiind o persoana pacifista,:( nu ma deranjeaza cu niciun fel aceste spuse ale lui, dar as dori sa stiu , din curiozitate, variantele juridice desfasurarii ulterioare a acestui caz, nu de alta,dar intreband pe unul sau pe altul, am primit o multime de raspunsuri diferite, unele chiar amuzante. Ce pot face, cum ar trebui sa actionez in continuare pe cai corecte , fara scandal, mai ales ca tata socrul are o varsta inaintata si i-a placut viata sa fie mai tumultoasa si picanta. Cu stima,NC.
nimic,de fapt ce va deranjeaza?
sunteti proprietar iar el are uzufruct viager;pt.mai multe lamuriri vb cu un avocat