Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor banesc pentru pensionari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor banesc pentru pensionari

Buna ziua, exista vreo baza legala pentru a acorda ajutoare banesti fostilor angajati- actualmente pensionari? (este vorba despre o suma de 250 ron lunar pentru fiecare pensionar, fost angajat). Nu conteaza daca sumele respective nu sunt deductibile la impozitul societatii. Multumesc
1. Nu stiu nici o lege care sa prevada asa ceva. Cine ar trebui sa plateasca acest ajutor banesc?
2. Daca are pensie inseamna ca are un venit.
Societatea vrea sa plateasca din propria initiativa acest ajutor banesc, exista vreo solutie legala pentru asa ceva?
Daca este vorba de o societate comerciala privata o poate face introducand in CCM sau in Regulamentul intern o astfel de prevedere.