Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invoire platita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invoire platita

Buna ziua,

Am auzit de curand ca un angajat are dreptul la maxim 8 ore pe luna de invoire platita. Este adevarat acest lucru? Care este articolul din codul muncii care precizeaza acest lucru? In ce conditii se pot lua aceste 8 ore (motivatii, cum trebuie sa arate cererea, etc)?

Multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
In Codul muncii nu este precizat asa ceva. Asta este o reglementare interna (daca ea exista).
eklipse a scris:

Buna ziua,

Am auzit de curand ca un angajat are dreptul la maxim 8 ore pe luna de invoire platita. Este adevarat acest lucru? Care este articolul din codul muncii care precizeaza acest lucru? In ce conditii se pot lua aceste 8 ore (motivatii, cum trebuie sa arate cererea, etc)?

Nu exista asa ceva reglementat in egislatia muncii .. numai daca in Regulamentul Intern al angajatorului este prevazut asa ceva.

Multumesc anticipat.