Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la somaj

Buna ziua,
Lucrez in agricultura, unde pe timp de iarna nu avem de lucru .Aceasta problema am rezolvat-o pana acum cu somajul.Toamna intram in somaj,primavara ne agajam.Intrebarea mea este daca s-a schimbat ceva in acest sens, adica daca din 24 luni se acumuleaza 12 luni de cotizare mai avem drept la ajutor de somaj ?Acum am auzit ca trebuie cotizat 12 luni neintrerupt pentru a beneficia de ajutor de somaj.
Pentru a beneficia de somaj perioada este aceeasi, adica 12 luni in ultimele 24 luni, dar cu conditia ca cele 12 luni lucrate sa nu reprezinte stagiu pentru o alta perioada in care ati primit somaj.