Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Buna ziua.am o intrebare.eu lucrez la o firma sezoniera care vara are activitate si iarna nu.eu in iarna am fost in somaj acum urmeaza sa ma angajez din nou si am inteles ca la iarna nu voi avea somaj.este adevarat ca pentru a beneficia de somaj am nevoie de 12 luni neintrerupte pentru a beneficia din nou de somaj?
Potrivit Legii nr.76/2002:
Art. 37 ind.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

(2) Perioadele care reprezinta stagiu de cotizare si care au fost utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj, prevazute la alin. (1), se iau in considerare la stabilirea stagiului de cotizare in functie de care se stabileste perioada pentru care se acorda indemnizatia de somaj si cuantumul acestui drept, prevazut la art. 39.

Care este statutul dvs in prezent?
problema e ca eu anul acesta nu am avut somaj nou am avut lunile ramase din somajul de anul trecut.mi sa spus ca la iarna nu voi beneficia de somaj pentru ca trebuie sa am 12 luni neintrerupte de la ultimul somaj
1. Trebuie ca in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. - Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat a acelasi angajator.
- Dar sa tineti cont ca nu se iau in considerare lunile care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj (adica se poate spune si asa cum ziceti dvs., sa aveti 12 luni lucrate dupa ultimul somaj).